THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Belgická death metalová jistota doprovázená hned dvěma mladými, ale výraznými americkými spolky z deathcorového mraveniště – tak měl vypadat pondělní večer v pražském klubu Chmelnice. Již po cestě jsem si pokládal otázku, zdali by této akci neslušel spíše rodinnější prostor strahovské sedmičky a odpověď mi dala velmi stroze zaplněná Chmelnice, kde jsem se i dozvěděl, že počet kapel ten večer bude omezen na pouhé dvě. Kalifornský uragán THE ACACIA STRAIN z nevyjasněných příčin z plánovaného tour odpadl.
Koncert tedy odstartovali deathcoroví SALT THE WOUND z Clevelandu a rozhodně se nejednalo o nějaký odfláknutý předkrm. Vynikající nasazení, prdel trhající kytarové riffy a spousta energie. To byly hlavní charakterové znaky setu, který u mne lehce zastínil i hlavní hvězdu večera. Vokalista Matt Wessoly byl neustále v pohybu nejen svým tělem, ale i hlasovými rejstříky, které používal. Hrálo se hlavně z aktuálního alba "Carnal Repercussions", které kapela vydala minulý rok. Hned na počátku setu se pod scénou objevila hrtska mosherů, kteří vydrželi do konce setu. Na jeden vál dokonce proběhla malá hostovací akce s publikem u mikrofonu a k mému překvapení nebyli fanoušci pozadu s barvou hrdelních kreací a dokonce ani se znalostí textu. Na pódiu zaujala nejvíce asi postava baskytaristy Brooklyna, která téměř dosahuje váhy úctyhodných stopadesáti kilogramů. Kupodivu mě velmi potěšil i zvuk, který na Chmelnici nebývá nejlepší. Ještě snad o chlup lepší pak měli řezníci z ABORTED.
Ti nastoupili velmi záhy. Sestava kapely sice nepatřila zdaleka k těm nejpůvodnějším, neustále se v kapele míhají nové tváře, ale mě osobně to nevadilo. Naopak. Rád jsem v ní viděl xicht baskytaristy JB, který hraje například v DR.DOOM a stejně tak i dalších členů, kteří foukli ABORTED nový svěží vítr do plachet. Set jednoho z nejvýraznějších extrémních spolků z Belgie měl o poznání metalovější feeling a to jak v hudbě, tak v projevu kapely. Svencho běhal z jedné strany scény na druhou jako nervózní lev a bylo vidět, že z nedostatečné návštěvnosti si hlavu nedělá. Ba naopak, o to víc na pódiu řádil a to se dá říci i o ostatních členech kapely. Kytasita Sebastien Tuvi skvěle doplňoval hlavní vokál, jeho téměř na zadek sahající vlasy byli skvělým materiálem pro vlasovou vrtuli, která se v klubu s vzrůstající teplotou opravdu dala použít jako bezdrátový větrák. Atmosféra byla sice komorní počtem lidí, ale vřelá a pochvalu si rozhodně zaslouží i stoupající zvuková kvalita klubu Chmelnice.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.